Daily Schedule 2019

EVENT PROGRAM & DAILY SCHEDULE – WAC2019

 

Tuesday (optional) – 9 April 2019

  • 08.00 – 18.00 – Access to venue and set up 
  • 08.00 – 18.00 – Dog measure/check-in and ring/equipment familiarization (round 1)   

VETERINARY CHECK-IN –> PLAN

TEAM RESERVATIONS for TRAINING –> PLAN

Wednesday – 10 April 2019

  • 08.00 – 11.00 – Dog measure/check-in and ring/equipment familiarization (round 2) 
  • 10.00 – 10.30 – Judges Meeting 
  • 11.00 – 11.30 – Team Managers Meeting 
  • 12.00 – 12.30 – Opening Ceremony 
  • 12.30 – 13.00 – Course Build 
  • 13.00 – 14.00 – Walk-through & Judges’ Briefing 
  • 14.00 – 18.00 – Championship Class: Agility-Standard – Biathlon (B1) 
  • 19.00 – 21.00 – Welcome Event and Networking 

Thursday – 11 April 2019

  • 07.00 – 08.00 – Course Build
  • 08.00 – 08.30 – Team Manager (s) and Judge – Snooker Brief
  • 08.30 – 09.30 – Walk-through
  • 09.30 – 14.00 – Championship Class: Snooker – Individual & All-Around
  • 14.00 – 14.30 – Course Build
  • 14.30 – 15.30 – Walk-through and Judges Brief
  • 15.30 – 18.45 – Championship Class: Agility-Standard – Team Triathlon (T1)
  • 19.00 – 19.30* – Podium – Medal Presentation for all classes for the day

Friday – 12 April 2019

  • 07.00–08.00 – Course Build
  • 08.00–09.00 – Walk-through & Judges’ Briefing
  • 09.00 – 13.30 – Championship Class Agility-Standard – Individual & All-Around
  • 13.30 – 14.00 – Course Build
  • 14.00 – 15.00 – Walk-through and Judges Brief 
  • 15.00 – 18.15 – Championship Class: Jumping–Individual & towards All-Around
  • 18.30 – 19.00* – Podium – Medal Presentation for all classes for the day

Saturday – 13 April 2019

  • 07.00 – 08.00 – Course Build 
  • 08.00 – 08.30 – Team Manager (s) and Judge – Gamblers Brief 
  • 08.30 – 09.30 – Walk-through 
  • 09.30 – 14.00 – Championship Classes: Gamblers – Individual & towards All-Around 
  • 14.00 – 14.30 – Course Build 
  • 14.30 – 15.30 – Walk-through and Judges Brief 
  • 15.30 – 18.45 – Championship Class: Jumping – Team Triathlon (T2)
  • 19.00 – 19.30* – Podium – Medal Presentation for all classes for the day

Sunday – 14 April 2019

  • 0700 – 0800 – Course Build 
  • 0800 – 0900 – Walk-through & Judge’s Briefing 
  • 09.00 – 12.15 – Championship Class: Jumping – Biathlon (B2) 
  • 1215 – 1245 – Course Build 
  • 1245 – 1315 – Team Manager (s) and Judge – T3 Brief 
  • 1315 – 1400 – Walk-through 
  • 14.00 – 15.30 – Championship Class: 3 Dog Team Relay – Team Triathlon (T3)
  • 1630 – 1730* – Podium – Medal Presentation for all classes for the day
  • 1800 – 1830 – Closing Ceremony* 

 

Finishing times may be slightly later depending on outcome of any team disputes.